Stundas mērķis: izprast Ziemeļatlantiskās alianses (NATO) būtību, mērķus, darbības principus un Latvijas kā alianses dalībvalsts pienākumus un atbildību.
Sasniedzamais rezultāts: jaunieši spēj skaidrot NATO kolektīvās aizsardzības darbību, Latvijas ieguldījumu nacionālā un starptautiskajā drošībā, kā arī argumentēt savu viedokli par drošības jautājumiem.
Ieteikumi: atkarībā no skolotāja izstrādātās programmas stundas paraugu iespējams piemērot dažādām tēmām. Piemēram, 1., 2., 3. daļu integrēt vēstures stundā par auksto karu; 1., 2., 4. daļu politikas un tiesību vai jebkurā sociālo zinātņu stundā saistībā ar Latvijas politiku.
1. Ievads. NATO kā kolektīvās aizsardzības alianse
4 min
Skolotāja darbība:
Uzsvars liekams uz alianses definīciju – valstu veidota kolektīvās aizsardzības organizācija ārēju draudu novēršanai, kas balstās uz savstarpēji saistošu līgumu. Definīciju ilustrē ar Ziemeļatlantijas līguma (Vašingtonas līguma) 3., 4., 5. pantu. (Ziemeļatlantijas līgums (likumi.lv) )
Skolēna darbība:
Iesaistās diskusijā par to, kas ir NATO.
2. Darbs grupās. Draudi un to daudzveidība XXI. gadsimtā
10 min
Skolotāja darbība:
Uz tāfeles nodemonstrē Pasaules Ekonomikas foruma Globālo risku ziņojuma 4.attēlu, parādot mūsdienu apdraudējumu/risku savstarpējo saistību un iespējamās sekas, un 1.1. attēlu, kurā redzami tuvākajā laikā sagaidāmie riski. (WEF_Global_Risk_Report_2020.pdf (weforum.org) ). Diskusijai var izmantot jebkurus citus ziņojuma attēlus.
Skolēnus sadala 4 grupās. Aicina izlozēt kartīti ar vienu no draudu/risku veidiem – ģeopolitiskos, tehnoloģiskos, ekonomiskos un vides riskus un atrast 2-3 nozīmīgākos un ko NATO var darīt to novēršanā. Ievadjautājums nākošajām stundas daļām – kāds ir NATO devums Latvijai un Latvijas devums NATO?
Skolēna darbība:
Grupā diskutē un vienojas par 2-3 nozīmīgākajiem mūsdienu apdraudējumiem un NATO lomu to novēršanā. Nosauc un pamato kāpēc un kādus draudus izvelējušies grupā un ko var darīt alianse to novēršanā (ar pamatojumu).
3. NATO paplašināšanās un Latvijas iestāšanās aliansē
9 min
Skolotāja darbība:
Iepazīstina skolēnus ar NATO paplašināšanās gaitu pēc aukstā kara beigām, Latvijas sarežģīto ceļu uz aliansi, kuru kavēja ārēji (Krievija) un iekšēji (aizsardzības spēju veidošana no “0” punkta, valsts veidošanas process, vājā ekonomika, utt) nosacījumi.
Aicina jauniešus uz diskusiju – kāpēc Latvijai bija svarīgi iestāties NATO un kādi ir ieguvumi?
(Latvijas dalībai NATO 15. Faktu lapa)
Skolēna darbība:
Grupās kopīgi argumentē, kāpēc Latvijai bija svarīgi kļūt par NATO dalībvalsti, kādi ir nozīmīgākie ieguvumi.
Jautājumi skolēniem:
- Vai jūsuprāt Latvijai bija nepieciešams iestāties NATO? Kāpēc?
- Vai Latvija bija gatava militāri piedalīties alianses darbībā?
- Vai aliansei bija interese par Latvijas iekļaušanu NATO?
- Kuras valstis un kāpēc atbalstīja Latvijas uzņemšanu aliansē?
- Vai NATO ir mazinājusi apdraudējumu Latvijai?
4. Latvijas kā NATO dalībvalsts aizsardzības politika
14 min
Skolotāja darbība:
Atgādina, ka Latvijai ir jāveic savas teritorijas un iedzīvotāju aizsardzība un jāpiedalās Transatlantiskās telpas drošības garantēšanā.
Šīs stundas daļu ieteicams veidot kā sekojošu jautājumu aktualizēšanu:
- Latvijas aizsardzības politikas prioritāšu apspriešana (AiMVAK_2020.pdf (mod.gov.lv));
- NATO dalībvalstu ieguldījums Latvijas aizsardzībā (NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa | Aizsardzības ministrija (mod.gov.lv));
- Iedzīvotāju zināšanas par rīcību krīzes situācijā (72stundas | Sargs.lv)
Jauniešus sadala grupās un aicina atbildēt, kāda būtu viņu rīcība krīzes situācijā.
Skolēna darbība:
Grupās kopīgi atbildēt uz jautājumu, ko darīt krīzes situācijā.
5. Kopsavilkums. Noslēguma diskusija.
3min
Skolotāja darbība:
Veic stundas kopsavilkumu, balstoties uz to, ko skolēni teikuši un to, kas stundas gaitā apspriests. Uzdod noslēdzošos jautājumus.
Skolēna darbība:
Iesaistās noslēguma diskusijā, izdara secinājumus.
Jautājumi skolēniem:
- Vai Latvijas iedzīvotāji apzinās galvenos apdraudējumu veidus?
- Vai Latvijas aizsardzības spējas ir pieaugušas pēc iestāšanās NATO?
- Vai Latvijai būtu jāpiedalās NATO operācijās pasaulē, palīdzot citām valstīm?
- Vai jauniešiem būtu jāpiedalās diskusijās par aizsardzību un drošību? Kāpēc?
Izmantojamie avoti:
- Ziemeļatlantijas līgums. Vašingtona, 1949. Ziemeļatlantijas līgums (likumi.lv)
- Valsts Aizsardzības koncepcija. 2020. AiMVAK_2020.pdf (mod.gov.lv)
- Latvijas diplomātijas gadsimts. Latvijas diplomātijas un ārlietu dienesta pirmais gadsimts (1919-2019) diplomātu esejās. Rīga: Zvaigzne, 2020. (Māris Riekstiņš – Drošības un aizsardzības politika; Ilgvars Kļava – Transatlantiskās attiecības)
- Ģirts Valdis Kristovskis. Ielauzties NATO. Rīga: LA, 2017.
- Latvijas dalībai NATO 15. Faktu lapa. latvija_nato_faktu_lapa_2019.pdf (mod.gov.lv)
- Aktualitātes par Latvijas dalību NATO: www.sargs.lv
- Latvijas Aizsardzības ministrijas mājas lapa: www.mod.gov.lv
- Latvijas Ārlietu ministrijas mājas lapa: www.mfa.gov.lv
- Latvijas Transatlantiskās organizācijas interneta vietne ar izziņas materiāliem: www.rigaconference.lv
- Pieci galvenie mīti par NATO Latvijā. https://www.mod.gov.lv/sites/mod/files/document/5 galvenie miti par NATO Latvija.pdf
- NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa. NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa | Aizsardzības ministrija (mod.gov.lv)
- Kā rīkoties krīzes situācijā? 72stundas | Sargs.lv
Video materiāli:
- NATO vēsture – NATO History – YouTube
- NATO būtība un attīstība – NATO – YouTube
- NATO jaunumi – NATO News – YouTube
- Lekcijas par NATO tematiku – NATO – News: Welcome to Rendez-Vous: a series of six encounters in six locations around Brussels., 20-Jul.-2011 Latvijas dalības NATO 10 gadi – videofilma “Zem NATO lietussarga” – Latvijas desmitgade NATO. Filma “Zem NATO lietussarga” – YouTube